Ana Sayfa Türk Edebiyatı Roman Özetleri Ağrı Dağı Efsanesi (Yaşar Kemal) Kısa Özeti

Ağrı Dağı Efsanesi (Yaşar Kemal) Kısa Özeti

55315
15

Ağrı Dağı Efsanesi (Yaşar Kemal) Kısa Özeti

agridagi_edebiyatvedil.netBir gün Ahmet’in evinin önüne kır bir at gelir ve bir süre durur. Geleneklere göre Ahmet, bu atın kendi kısmeti olduğunu düşünür, etrafındakilere danışır ve sonunda atı sahiplenir. Ne var ki at Beyazıt’ın güçlü paşası Mahmut Han’ındır. Mahmut Han, atının Ahmet’te olduğunu öğrenir ve atını geri ister. Ahmet töreye göre atın kendisine Allah’tan yadigar olduğunu ve geri vermeyeceğini söyler.  Herkes, Mahmut Han’a Ahmet’in haklı olduğunu söyler. Ama Han, gururuna yenik düşerek töreyi hiçe sayar. Adamlarını toplayıp Ağrı yöresine gelir. Fakat orada Sofi hariç kimseyi bulamaz. Sofi’yi zindana atar. Mahmut Han’ın güzel kızı Gülbahar, Sofi’den ve onun kaval çalışından etkilenir ve devamlı onu dinlemeye zindana gelir. Bu arada Paşa, Ahmet’i bulması için Musa Bey’i gönderir. Musa Bey, Ahmet’i ikna eder ve Paşa’nın sarayına dönerler. Ahmet, atı teslim etmeyi yine reddeder. Öfkelenen Mahmut Han, Ahmet’i de Musa Bey’i de zindana attırır. Ahmet’le Gülbahar, zindanda tanışır ve aşık olurlar.
Halk töreye bağlı kalarak Ahmet’in arkasında durur. Mahmut Han, Ahmet’i öldürme kararı alır. Bunu duyan Gülbahar, kendisine aşık olan zindancıbaşı Memo’ya saçından bir tel verme karşılığında Ahmet’i kurtarır. Durumu haber alan Mahmut Han, Memo’yu öldürür.
Mahmut Han, Ahmet’i öldürmeyi kafasına koymuştur. Onları rahat bırakmaz ama halkın tepkisinden de korkmaktadır. Sonunda Ahmet’e Ağrı dağının zirvesinde bir ateş yakarsa Gülbahar’ı kendisine vereceğini söyler. Bu isteği imkansız gibi bir şeydir. Ahmet zirvede ateşi yakmayı başarır ve Gülbahar’ı alır. Ama neşesiz ve durgundur. Gülbahar’a zindancıbaşı Memo’nun kendisini nasıl serbest bıraktığını sorar. Gülbahar olanları anlatır. Ahmet bunu gururuna yediremez. Gülbahar’ın bütün yalvarmaları fayda etmez. Ahmet, Küp Gölü’nün sularında kaybolup gider.

www.edebiyatvedil.net

 

Önceki İçerikAkdeniz (Panait İstrati) Romanı Kısa Özeti
Sonraki İçerikAnayurt Oteli (Yusuf Atılgan) Kısa Özeti

15 Yorumlar

  1. Memo yu paşa öldürmüyo
    Memo ahmeti ve diğerlerini saldığı için onu öldüreceği zanetti için paşanın öldürmesin diye kendisi intihar eder

    • Paşa, adamlarını Memo’yu öldürmeleri için gönderir. Memo kılıcıyla gelen adamlara direnir ama adamların sayısı artınca kazanamayacağını anlar ve kayalardan atlar. Özet kısa olduğu için detayları atmak zorunda kalıyoruz mecburen. Yoksa dediğiniz doğru.

    • Detaylı bir şekilde birçok sitede var. Amacımız LYS’de çıkabilecek sorulara yardımcı olacak şekilde kısa özetler yapmak.

  2. ben mi kendi yaşıa uygun olmayan kitaplar okuyorum yoksa sizler mi geç kaldınız burada olan çoğu kişi lisede fakat ben orta oluldayım

    • Henüz ortaokuldayken bunun gibi Türk edebiyatının yüz akı eserleri okuyorsanız ne mutlu hepimize. Yaşıtlarınızın çoğu Saftirik Greg, Dedektif Kurukafa gibi eserler okuyorlar. Bu tarz eserlere okuma alışkanlığı kazandırması açısından olumlu baksak da yine de yavaş yavaş daha kaliteli eserler okumanın zamanıdır ortaokul.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here