Ana Sayfa Dünya Edebiyatı Roman Özetleri Akdeniz (Panait İstrati) Romanı Kısa Özeti

Akdeniz (Panait İstrati) Romanı Kısa Özeti

2647
0

AKDENİZ

akdeniz_edbiyatvedil.netRomanda olaylar İskenderiye, Kahire, Beyrut, Şam gibi Osmanlı şehirlerinde geçer. Romanın ana kahramanı Adrien’ın yaşadığı olaylar anlatılırken farklı dil, din ve ırklara mensup insanlar arasındaki hoşgörü vurgulanmış ayrıca içki, ahlaksızlık gibi kötü şeylerin sonuçları ortaya konmuştur.
Adrien, artık yaşadığı hayattan bıkmıştır. Her şeyi göze alır ve pasaportu bile olmadığı halde İstanbul’a doğru yola çıkan bir gemiye biner. Gemide Musa adlı bir Yahudi ile tanışır. Hayat hikayesini öğrendiği Musa ile çok iyi dost olur.  Musa, Mısır’a gitmektedir. Musa’nın kızı Sara, zengin zannettiği bir adamla buralara kaçmıştır.
Gemi; Pire, İzmir gibi şehirlerden sonra İskenderiye’ye ulaşır. Adrien, zengin olma planlarını erteleyerek dostu Musa’ya kızını bulması için yardım etmeye karar verir. Sara’yı bulurlar ama kaçtığı sevgilisi Titel tam bir dolandırıcıdır. Kızın durumu perişandır. Sefillik içindedir.
Sonra Adrien ve Musa çeşitli ülkelerde ve kentlerde türlü işler yaparlar. Başlarına birçok olay gelir. Sara kötü yola düşer. Musa memleketine döner. Musa’nın diğer kızı Jizel evlenmek üzeredir. Fakat ablası Sara’nın kötü yola düştüğü öğrenilir. Nişanı bozulur. Musa bu olanlara daha fazla dayanamaz ve kahrından ölür.  Adrien de memleketine döner. Hastalığı ilerlemiş olan arkadaşı Mihail yolda ölür. Adrien, en yakın arkadaşının ölümüne dayanamaz. Bükreş’e gider. Balkan Savaşı’nın patlak verdiği yıllardır. Adrien siyasete atılır, devrimci olduğu için tutuklanır. Sonra özgür yaşayabilmek için Paris’e doğru yola çıkar.

Önceki İçerikAganta Burina Burinata (Halikarnas Balıkçısı) Romanı Kısa Özeti
Sonraki İçerikAğrı Dağı Efsanesi (Yaşar Kemal) Kısa Özeti

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here