Ana Sayfa Türk Edebiyatı Roman Özetleri Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan) Kısa Özeti

Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan) Kısa Özeti

2747
0

Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan) Kısa Özeti

anayurt_oteli_edebiyatvedil.netYusuf Atılgan’ın filmi de çekilmiş bu romanında insanın psikolojik yabancılaşması ve yalnızlık konuları başarıyla işlenmiştir. Roman otel katipliği yapan Zebercet adındaki tek ana kahraman üzerine kurgulanmıştır.
Zebercet, yalnızlık çekmektedir ve bunalımdadır. Otelde kendisinden ve ortalığı temizlemesi için alınan Zeynep adlı temizlikçi kadından başkası yoktur. Zeynep’in uykusu çok ağırdır. Bundan faydalanan Zebercet kimi geceler Zeynep’in odasına girerek fark ettirmeden onunla birlikte olur.  Bir perşembe günü gecikmeli Ankara treniyle otele gelip bir gece konaklayan gizemli bir kadın Zebercet’in monoton hayatını değiştirir. Kadın, ertesi gün yine geleceğini söyleyip gider. Zebercet’te bir kadına sahip olma içgüdüsü uyanmıştır. Kadınla ilgili hayaller kurmaya başlar. Kendi odasını bırakıp gizemli kadının çıktığı odaya taşınır. Kendisini kadının geri geleceği ana hazırlar. Bıyıklarını keser, yeni elbise alır. Git gide otele gelen müşterileri reddetmeye başlar. Sonunda oteli dışarıdan gelenlere tamamen kapatır.
Bir gün, Zebercet aşevinde oldukça içtikten sonra, oradan çıkan bir adamı takip ederek horoz dövüşlerine gider. Burada tanıştığı Ekrem adlı gençle sinemaya gider. Zebercet’in aklından onu otele “atmak” geçse de, onunla vedalaşır ve otele döner. O gece, hayatında cinselliği az da olsa yaşayabildiği tek kadın olan Zeynep’le bu kez kendi isteğiyle beraber olduktan sonra onu boğarak öldürür. Daha sonraki günlerde kasabada amaçsız bir şekilde gezer. Bu arada adliyede izleyici olarak katıldığı bir mahkemede karısını öldürmüş bir sanığın yerine kendisini koyar ve bir iç hesaplaşmaya girer. Duruşma ertelenir. Adliyeden çıkan Zebercet, parkta yaşlı bir adamla sohbet eder. Daha sonra bütün yabancılaşmasına, hayattaki yalnızlığına ve bir cinayet işlemesine rağmen hâlâ özgür olmasına dayanamaz. Kendini kadının kaldığı odanın tavanına asar.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz