Ana Sayfa Edebiyat Dünyaca Ünlü Yerdeniz (Earthsea) Serisi Televizyona Uyarlanıyor

Dünyaca Ünlü Yerdeniz (Earthsea) Serisi Televizyona Uyarlanıyor

339
0

Oscar adayı yapımcı Jennifer Fox ( Nightcrawler,  The Bourne Legacy ), Ursula Le Guin’in fantastik edebiyatın klasikleri arasında sayılan Yerdeniz (Earthsea)  serisini televizyona uyarlamak için çalışıyor. A24 stüdyoları ve Fox’un ortaklaşa çalışarak serinin kitaplarını TV’ye aktaracağı öğrenildi.

“Ursula Le Guin, büyük bir hayran kitlesine sahip edebi eseri, dünyadaki pratik olarak her dile çevrildi. Geçtiğimiz sene ölmeden önce, en sevdiği eserini bana emanet etti. Bu nedenle bu proje, benim için kutsal bir önceliktir, ayrıca ikonik bir Amerikan kültürü yaratma fırsatıdır.” diyor dizinin yapımcısı Jennifer Fox.

Yerdeniz

“Bir mum yakan bir gölge yaratır.”

Yerdeniz, Ursula K. Le Guin tarafından ilk olarak 1964’te yayımlanan The Word of Unbinding isimli kısa öyküde geçen ve daha sonra 1968’de ilk baskısı yapılan Yerdeniz Büyücüsü romanıyla ünlenen kurgusal evrendir. Yüzlerce adadan oluşan bir fantastik diyarda geçen beş roman ve sekiz kısa öyküye dayanıyor. Oldukça derin bir içeriğe sahip olan seriye “Harry Potter’ın yetişkin versiyonu” benzetmesi yapılıyor. Serinin ana teması ise insan doğası.

Eğer okumadıysanız dizi ekranlara gelmeden okumanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz bir seridir.

www.edebiyatvedil.net

Önceki İçerikHikaye ve Romanda Kullanılan Anlatım Teknikleri
Sonraki İçerikSultan Ahmet Kasidesi -Nef’î (10. Sınıf MEB Kitabı) Açıklaması

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here