Ana Sayfa Güncel İnsanlık Tarihinin İlk Romanı Tokyo’da Bir Evden Çıktı

İnsanlık Tarihinin İlk Romanı Tokyo’da Bir Evden Çıktı

397
0

“Dünya edebiyatının ilk romanı hangisidir?” sorusuna verilecek en yaygın cevap hiç şüphesiz İspanyol yazar Cervantes’in 17. yüzyılda kaleme aldığı “Don Kişot” olacaktır. Ancak Don Kişot’un tahtını sarsacak pek bilinmeyen bir eser var: “Genji’nin Hikayesi”

Japon edebiyatının başyapıtlarından biri kabul edilen “Genji’nin Hikayesi” (Genji Monogatari) adlı eser, insanlık tarihinin ilk romanı olarak kabul ediliyor.

“Genji’nin Hikayesi”

11. yüzyılın başlarında kaleme alındığı düşünülen bu eserin ilginç özelliklerinden bir tanesi de dünyanın ilk romanı kabul edilmesinin yanında Murasaki Shikibu adındaki bir kadın tarafından yazılmış olması.

Saray nedimelerinden biri olduğu düşünülen Shikibu aristokrat, orta sınıf bir ailenin çocuğuydu. Eserlerini imparatorluk sarayının kadınlara tahsis edilen kısmında yazıyordu.

Japonya’da lise müfredatında okutulan “Genji’nin Hikayesi”yle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kitabın şimdiye kadar bulunamayan bazı sayfaları, Tokyo’da bir evde bulundu. Bulunan el yazmalarının orijinal olduğu uzmanlar tarafından onaylandı.

El yazması eserin 21,9 cm uzunluğunda ve 14,3 cm genişliğinde olduğu elde edilen bilgiler arasında.

www.edebiyatvedil.net

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz