Ana Sayfa Kompozisyon İstiklal Marşı’nın Kabulü Konulu Kompozisyon

İstiklal Marşı’nın Kabulü Konulu Kompozisyon

0
1431

DOĞDUĞUMDAN BERİ AŞIĞIM İSTİKLALE

Milli marş; özlü dizeleriyle, bir millete millet olduğunu hatırlatan, yurt ve bayrak sevgisinin, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunun altını çizen, devletin yüce timsalidir. Her millet kendi kaderine hâkim olmak ister. Hele bahsedilen Türklerse kim esaret zincirini bizlerin ayağına takabilir ki? Kimsenin benliğinde yatan duyguları ifade edemediği günlerde Mehmet Akif bu kıvılcımı ateşledi, ateşlemekle kalmadı bu duyguların dili oldu. Milletimizin ölüm kalım savaşı ve Akif’in içindeki manevi savaş devam ediyordu. Akif milletle var oluyor, toprağa düşen tohum misali vatanla büyüyordu. Ondan ilham alan şanlı milletimiz onun üstün kalemiyle manevi dünyanın derinliklerine indi. Türklüğün yiğitliğine şahit olan bu eserin her dizesi bir yaraya merhem oldu. Bir bebek annesinin ellerinde nasıl büyüyorsa, İstiklal Marşı’yla, fedakârlıklarla bu vatan, milletin ellerinde büyüdü.

Marşımızı her dinlediğimde, bayrağın kanat sesleriyle acılar film karesi gibi gözlerimin önünden geçiyor. İfadesi o kadar güçlü ki, o zorlukların birazını bile yaşamayan bizlere o dönemi hissettiriyor ve kefensiz yatan kınalı kuzuların seslerini duyuruyor adeta. Anlayacağınız bir mürekkep eseri değil İstiklal Marşı, bir milletin tarihinin günlüğüdür. O günlükte neler yoktur ki… Kanımızı halı diye serdiğimiz topraklar, sönen ocaklar, idam edilen mutluluklar, geri dönmeyen babalar, sabreden anneler, boşalan şehirler… Yalnız sözleriyle bizlere güç vermez marşımız. Kimi zaman bestesi bir askerin çığlıklarıdır kulağımızda. 20. yüzyılın başlarında yazılmış olmasına rağmen Akif’in şiiri günümüzde dahi yolumuzu aydınlatıyor. Nihayetinde güneşe yazılan istiklal, asla silinmez. Marşı söylediğimde anlarım ki küçük büyük gözetmeksizin yaptığım her çalışma milletimin yararınadır. Bu bilinci kendime aşıladığımda ülkem, halkım adına daha çok çalışma isteği duyarım içimde. Önceki nesillerin bizlere bıraktıkları gibi benim de gelecek nesillere daha aydınlık Türkiye bırakmanın borcum olduğunu anlarım.

Geçmiş, yeni neslin elinde şekillendikçe anlam kazanır. Gelecek neslimize olduğu gibi geçmişimize, Atamıza da borcumuzu tarihimizi yaşatarak, milletimiz için çalışarak ödeyeceğiz. Her dönemin ilacı olan İstiklal Marşı’nı kelimenin tam anlamıyla anlayarak, ondan ders alarak bunu gerçekleştireceğiz. Geçmişimizin resmini çocuklarımıza hissettirerek geleceğin merdivenlerini hızla tırmanacağız. Ezeli istiklalimizi ebedi istikbale taşıyacağız.

Ayşe Özlem Uğurlu

www.edebiyatvedil.net