Ana Sayfa Edebiyat Mitoloji – Mitos Nedir

Mitoloji – Mitos Nedir

1996
0

Mitoloji – Mitos

  • Tarihten önceki çağlarda tanrılar ve tanrı gibi düşünülen insanlar hakkında söylenerek zamanla inanış haline gelen efsaneye mite denir. Mitoslarda tanrılar ve insanlarla birlikte devlerin, cinlerin, perilerin ve diğer masal yaratıklarının da hikâyeleri vardır.
  • Mitlerin en önemlisi, evrenin nasıl yaratıldığına ilişkin görüş ve inanışları açıklayan yaratılış mitleridir.
  • Bir milletin mitoslarını inceleyen bilim dalına mitoloji adı verilir. Mitoloji, eski çağlarda yaşayan insanların doğa olaylarına, toplumsal ilişkilerine, dinî inanışlarına bakış açısını yorumlayan, inceleyen bilim dalıdır. Ayrıca bir milletin mitoslarının bütününe de o milletin mitolojisi denir. Yunan mitolojisi, Mısır mitolojisi gibi…
  • Eski devirlerde mitoslarla destanlar bir arada doğup yayılır. İnsanların tabiat olaylarına duyduğu hayranlık, mitos, efsane masal ve destanları oluşturmuştur. Bu nedenle destanların içinde zengin mitolojik öğeler bulunur.
  • Türk destanlarında demir, altın yay, ok, ışık, ağaç, at, kök böri(bozkurt), mağara, rüya, kırklar, ak sakallı ihtiyar, pir gibi birçok destan motifi, mitolojik öge yer almıştır.

www.edebiyatvedil.net

Önceki İçerikSultan Ahmet Kasidesi -Nef’î (10. Sınıf MEB Kitabı) Açıklaması-2.Kısım
Sonraki İçerikİslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı Sözlü Dönem

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here