Ana Sayfa Güncel Okumak, Stresi Azaltmaya Yardımcı Oluyor

Okumak, Stresi Azaltmaya Yardımcı Oluyor

384
0

İngiliz The Telegraph gazetesinde yayımlanan bir habere göre kitap okumak stresin azaltılmasında yardımcı oluyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre okumak, rahatlamanın en iyi yollarından biri ve stres seviyesini üçte ikiden daha fazla azaltmak için sadece altı dakika bile yeterli.

Araştırmaya göre kitap okumak; müzik dinlemek, yürüyüşe çıkmak ya da bir bardak çay eşliğinde oturmak gibi diğer eylemlere göre sinirleri sakinleştirmek için daha iyi ve daha hızlı bir yöntem.

Psikologlar bunu, insan zihninin okumaya konsantre olması gerektiğine ve edebi bir dünyaya dalmanın ve kişinin dikkatinin bu yöne odaklanmasının kaslardaki ve kalpteki gerilimi azalttığına inanıyor.

Araştırma, Sussex Üniversitesi’ndeki Mindlab International tarafından bir grup gönüllü üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmada gönüllülerin stres düzeyleri ve kalp atış hızları, çeşitli testler ve egzersizlerle arttırıldı. Daha sonra gönüllüler üzerinde farklı rahatlama yöntemleri denendi.

Elde edilen sonuçlara göre müzik dinlemek, stres seviyesini yüzde 61 azalttı, bir fincan çay kahve içmek yüzde 54 düşürdü. Yürüyüşe çıkmanın ise stres seviyesini yüzde 42 düşürdüğü tespit edildi.

Nöropsikolog Dr. David Lewis, kitap okumanın stresi azaltmadaki en başarılı yöntem olduğunu ve stres düzeyini yüzde 68 azalttığını söyleyerek söyle devam etti: “Bir kitapta kendinizi kaybetmek en büyük rahatlamadır. Hangi kitabı okuduğunuz önemli değil, kendinizi kapsamlı bir kitapta kaybederek, günlük dünyanın endişe ve stresinden kaçabilir ve bir süre yazarın hayal gücü dünyasını keşfederek vakit geçirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/5070874/Reading-can-help-reduce-stress.html

www.edebiyatvedil.net

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz